🔻 Fototypy skóry.

🔻🔺Typ I - Celtycki

Cera: Blada, biała skóra
Znaki szczególne: Liczne piegi,
Oczy:jasnoniebieskie, przeźroczyste, jasnozielone
Włosy:Jasny blond, rude
Reakcja na opalanie: Osoby o tym fototypie nie mają pigmentacji skóry(mała ilość melanosomów), oznacza to że leżakowanie na słońcu nigdy nie da efektu brązu, zawsze będzie to czerwony. Nawet krótka ekspozycja na promieniowanie może wywołać liczne poparzenia.
Wnioski: Zawsze ulega oparzeniom

🔻🔺Typ II - Północnoeuropejski

Cera: Jasna karnacja, blada
Znaki szczególne: Mogą występować piegi
Włosy: Wszyskie odcienie blondów,ciemne rude
Oczy: Niebieskie, Szare, Zielone, wszystkie te kolory wymiksowane w jeden
Reakcja na opalanie: Posiadają więcej melanosomów wypełnionych melaniną-barwnikiem, lecz wciąż nie jest ich wiele. Co za tym idzie? Osoby te:
-W solarium powinny siedzieć max. 5-8 minut, czas powinien być odwrotnie proporcjonalny do mocy lamp.
-Na słońcu powinny siedzieć max. jak najrzadziej, zawsze przy użyciu filtrów początkowo SPF14, później SPF14-9
Wnioski: Łatwo ulega poparzeniom

🔻🔺Typ III - Środkowoeuropejski

Cera:lekko śniada karnacja
Znaki szczególne:Piegi występują rzadko
Włosy:Wszystkie odcienie brązu i ciemne blondy
Oczy:Brązowe,niebieskie,szare
Rekcja na opalanie: Niewielka dawka promieni słonecznych powoduje zbrązowienie skóry. Filtry odpowiednie dla osób z tym fototypem to; początkowo 8 a następnie 5. Zaleca się początkowo korzystanie z solarium do maksymalnie 8 minut, w wypadu mocniejszych lamp, pięciu.

🔻🔺Typ IV- Południowoeuropejski

Cera:Śniada
Włosy:Ciemne(brązy,czerń)
Oczy:Ciemne(brązy,czerń)
Reakcja na opalanie:Niewielka dawka promieni słonecznych powoduje zbrązowienie skóry. Filtry odpowiednie dla osób z tym fototypem mieszczą się od 2 do 6SPF. Solarium bez ograniczeń.











Według koreanek, każda opalenizna jest poparzeniem. Opisała to Charlotte Cho w książce "Sekrety urody Koreanek".


Pamiętajcie! Nie zabezpieczanie się przed promieniami słonecznymi lub solaryjnymi, wywołuje nie tylko poparzenia. Głównym powodem ich stosowania jest przede wszystkim chęć uniknięcia takich konsekwencji jak:
-Przyspieszone fotostarzenie się skóry(zmarszczki,przebarwienia,przesuszenie itd.)
-nowotwory skóry,


Źródła:Google grafika, mgr Karol Przystalski Detekcja i klasyfikacja barwnikowych zmian skóry na zdj˛eciach wielowarstwowych ,  ABC opalania w solarium i na plaży - www.solarium.pl, Ochrona skóry przed negatywnymi skutkami promieniowania UV Beata Stanisz Katedra i Zakład Chemii Farmaceutycznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu, klasyfikacja Thomasa Fitzpatricka z roku 1975.

Komentarze

  1. Według mnie opalanie na solarium nie jest zalecane dla żadnego fototypu skóry- to niepotrzebna dawka promieniowania UV, które w zbyt dużych ilościach jest dla nas szkodliwe. Zgadzam się z Charlotte Cho- opalanie (szczególnie na solarium) to poparzenie. Można sobie w bardzo łatwy sposób zafundować różne niedoskonałości i choroby.

    Mój blog

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Hej :)
      Zawsze wmawiano nam że solarium jest złe, lecz ostatnio natknęłam się na post jakiegoś Pana doktora, który napisał że odpowiednia dawka solarium potrafi nawet leczyć niektóre schorzenia :P lecz takie solarium musi być zaopatrzone w regulowane lampy(czy coś takiego,nie znam się:) Jak na razie tylko "liznęłam" temat lecz w przyszłości mam zamiar się zagłębić i na pewno napiszę o tym post :P

      Pozdrawiam, Malygos

      Usuń
    2. Takie korzystanie z solarium powinno się zdecydowanie odbywać pod kontrolą lekarza. Opalanie się w taki sposób w celach innych niż medyczne jest bardzo niezdrowe (niektórzy wierzą, że to uodparnia na poparzenia słoneczne, ale to bullshit ;) pisałam o tym na swoim blogu w poście o opalaniu)
      Pozdrawiam ;)
      Moj blog

      Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

🔻 Aloes w pigułce.

Przepisy na zdrowie: Kaszel